دسته‌بندی نشده

رنگ های ایرانی

رنگ های ایرانی در جهان

آیا می دانستید در جهان چندین رنگ به نام ایران شناخته می شوند ؟

حتماً می‌دانید که تمام رنگ‌ها از ترکیب طیف‌های مختلف رنگ های اصلی پدید می‌آیند؛ این سه رنگ اصلی عبارتند از آبی، قرمز و سبز. این مقدمه‌ای بود تا بدانیم رنگ های مختلف چگونه ساخته می‌شوند.
حال برگردیم به سوال خود.
به طور مثال، اگر از آثار باستانی و تاریخی شهر اصفهان بازدید کرده باشید و یا انواع صنایع دستی این استان را دیده باشید، به این پی می‌برید که برای ساخت این اشیا، بعضی رنگ ها بیشتر استفاده شده‌اند.
این رنگ ها دقیقا همان رنگ های مد نظر ماست ...

به طور معمول پنج رنگ را با نام ایران می شناسند :
1 ) آبی ایرانی 2 ) سبز ایرانی 3 ) صورتی ایرانی 4 ) فیروزه ای 5 ) قرمز ایرانی

1 ) آبی ایرانی : آبی ایرانی، رنگی شبیه به آبی لاجوردی است که نمونه‌ های آن را می‌توان در کاشی کاری بناهای تاریخی اصفهان ملاحظه کرد. ( کد رنگ : #1c39BB )

2 ) سبز ایرانی : سبزی تیره و مایل به خاکستری است که اغلب در کوزه گری و هنر میناکاری استفاده می شود. ( کد رنگ : #00A693 )

3 ) صورتی ایرانی : معمولا این رنگ را کمتر دیده ایم، ولی این رنگ در هنر تذهیب و طرح های نگارگری، استفاده‌ی فراوانی دارد. به طور خاص می‌توان به رنگ آمیزی نمای مسجد نصیرالملک شیراز، که این رنگ مورد استفاده قرار گرفته، اشاره کرد.

4 ) فیروزه ای : سنگ فیروزه در فرهنگ و رسوم ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. برای همین هم رنگ فیروزه ای تداعی کننده‌ی احساسات خاصی برای ماست. به همین جهت رنگ فیروزه ای در بسیاری از صنایع دستی و هنر های ایرانی، به میزان چشمگیری استفاده می شود. ( کد رنگ : #40E0D0 )

5 ) قرمز ایرانی : قرمز ایرانی یک قرمز معمولی نیست. قرمزی پر رنگ و مایل به خاکستری است که می‌توان این رنگ را در خانه‌های ابیانه کاشان و یا کوزه گری های سنتی کرمان مشاهده کرد.

از بین تمام این رنگ ها که هر کدام تداعی کننده‌ی خاطرات و احساسات زیبایی برای ما ایرانیان است، ما سبز ایرانی را به عنوان رنگ اصلی سایت فروشگاه ماناخط انتخاب کردیم تا بتوانیم خاطرات زیبای شما را، که در بازدید از دیدنی های تاریخی کشورمان دارید را، زنده نگه داریم تا شما با بودن در فروشگاه ماناخط ، احساس خوبی داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *